Strony

czwartek, 13 października 2022

Plutokratyczna wizja Citigroup dla Ameryki



13 października 2022 r. przez Steve Beckow

Chciałbym ponownie zamieścić artykuł z 2009 roku podający przesłanie Citigroup do bogatych, że to oni są siłą napędową gospodarki: "Nasza teza jest taka, że bogaci są dominującymi czynnikami napędzającymi popyt w wielu gospodarkach na całym świecie".

Zniknęły wszelkie apele do uczciwości i sprawiedliwości. Citigroup porzuca wszelkie pretensje i mówi to, co wielu innych w elitarnych kręgach finansowych może bać się powiedzieć.

W dniu 5 marca 2006 r. Citigroup wydała "Notę Branżową" (1), w której dała zamach na "trickle-down" Reaganomiki. Dała ona również elitom pozory szacunku, dostarczając pseudofilozofii uzasadniającej nierówny podział bogactwa.

Bogactwo, które było postrzegane jako tworzące się na górze, miało, poprzez funkcję tworzenia miejsc pracy w kapitalizmie, spływać na dół. W 2006 roku Citigroup pokazał, że nie jest zainteresowany tym, aby bogactwo jednego procenta społeczeństwa trafiało gdziekolwiek indziej niż do kieszeni tej małej grupy ludzi.

Citigroup nazwała swoją ideologię "plutonomią".

Michael Moore ujawnił istnienie tych dwóch raportów w swoim filmie Capitalism: A Love Story.  Wyraźnie pokazują one pogardę dla amerykańskiej demokracji i wyraźne preferencje dla plutokracji

Przyjrzyjmy się nieco historii Citi.

Citigroup Inc, prowadzący działalność pod nazwą Citi, jest dużą amerykańską firmą świadczącą usługi finansowe z siedzibą w Nowym Jorku. Citigroup powstała z jednej z największych na świecie fuzji w historii poprzez połączenie bankowego giganta Citicorp i konglomeratu finansowego Travelers Group 7 kwietnia 1998 roku.

Citigroup Inc. posiada największą na świecie sieć usług finansowych, obejmującą 107 krajów z około 12 000 biur na całym świecie.

Firma zatrudnia około 300 000 pracowników na całym świecie i posiada ponad 200 milionów kont klientów w ponad 100 krajach. W 2008 roku był to największy bank na świecie pod względem przychodów.

Jest głównym dealerem amerykańskich papierów skarbowych, a jej akcje są składnikiem Dow Jones Industrial Average od 17 marca 1997 roku.

Citigroup poniósł ogromne straty podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku i został uratowany w listopadzie 2008 roku przez rząd USA. Do jej największych akcjonariuszy należą fundusze z Bliskiego Wschodu i Singapuru.

27 lutego 2009 roku Citigroup ogłosił, że rząd Stanów Zjednoczonych obejmie 36% udziałów w spółce, zamieniając 25 miliardów dolarów pomocy nadzwyczajnej na akcje zwykłe. (2)

W swoim raporcie z 5 marca 2006 roku zauważył, że ostatnie badanie finansów konsumentów za 2004 rok, wydane przez Rezerwę Federalną, pokazało, że "bogaci są w świetnej formie, finansowo".

"Uważamy, że bogaci prawdopodobnie staną się jeszcze bardziej bogaci w nadchodzących latach" - kontynuował.

W październiku 2007 roku, Citi ukuł termin "plutonomia", jak mówi raport, w artykule w The Global Investigator zatytułowanym "Plutonomia: Buying Luxury, Explaining Global Imbalances", 14 października 2005 roku.

Raport kontynuuje:

"Nasza teza jest taka, że bogaci są dominującymi czynnikami napędzającymi popyt w wielu gospodarkach na świecie (USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia). W gospodarkach tych w ciągu ostatnich 20 lat bogaci przejmowali coraz większy udział w dochodach i bogactwie, do tego stopnia, że bogaci obecnie dominują w dochodach, bogactwie i wydatkach w tych krajach".

"Boomy aktywów, rosnący udział zysków i korzystne traktowanie przez przyjazne rynkowi rządy pozwoliły bogatym prosperować i stać się większą częścią gospodarki w krajach plutonomicznych.

"Również nowe technologie rozpowszechniania mediów, takie jak pobieranie z Internetu, telewizja kablowa i satelitarna, nieproporcjonalnie zwiększyły oglądalność, a tym samym zyski dla "supergwiazd" - pomyśl o graczach w golfa, piłkę nożną i baseball, ikonach muzyki/TV i filmu, modelkach mody, projektantach, kucharzach celebrytach, itp.

Ci dostawcy "treści", technicy, którzy są właścicielami rur i dystrybucji, prawnicy i bankierzy, którzy pośredniczą w globalizacji i produktywności, dyrektorzy generalni, którzy przewodzą w przekształcaniu globalizacji i technologii w celu zwiększenia udziału zysków w gospodarce kosztem pracy, wszyscy przyczyniają się do plutonomii. (1)

"Asset booms" - skandal z kredytami hipotecznymi subprime plus sprzedaż amerykańskich aktywów obcokrajowcom, jedyne co Ameryce pozostało do sprzedania po tym jak wysłała swoje fabryki za granicę.

"Zwiększenie udziału zysków w gospodarce kosztem pracy".  Według Michaela Moore'a, wzrost udziału pracy w bogactwie od czasów Ronalda Reagana pozostał płaski, wzrastając o nie więcej niż 1%.  Nic dziwnego, że udział górnych 10% wzrósł.

Citigroup stwierdza dalej, że jest szczególnie zainteresowany nie tylko górnymi 10%, ale szczególnie górnym 1% USA - plutonomistami w naszym języku, którzy skorzystali nieproporcjonalnie z obecnego wzrostu produktywności w USA".

 Ten wzrost produktywności spowodował, że miejsca pracy zostały zautomatyzowane, fabryki wysłane za granicę, a pozostali pracownicy zmuszeni do pracy w większym wymiarze godzin za tę samą kwotę pieniędzy, rok po roku od czasów Reagana.

Raport kontrastuje wyniki tego, co nazywa "egalitarnymi" krajami, takimi jak Japonia, Francja i Holandia. Egalitaryzm "utrzymał bogatych przy podobnym udziale w dochodzie i bogactwie, jaki stanowili w latach 80-tych - innymi słowy, tak naprawdę nie wzbogacili się oni w sensie względnym".

Citi wyposaża nas w swoją wizję tego, gdzie chcą zabrać globalną gospodarkę w nadchodzących latach.

"Pomimo tego, że jesteśmy w świetnej kondycji, uważamy, że globalni kapitaliści będą dostawać jeszcze większą część tortu bogactwa w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ kapitaliści korzystają nieproporcjonalnie z globalizacji i boomu produktywności, relatywnie kosztem pracy. Uważamy, że plutonomia wyjaśnia niektóre z tych problemów [niskie zaufanie konsumentów, wysoka konsumpcja, niskie stopy oszczędności itp.

Plutonomia, która chce, żeby praca stanęła pod ścianą, nie miała problemów z poproszeniem o 25 miliardów dolarów dofinansowania i otrzymaniem go, kiedy jej własny majątek runął pod koniec 2008 roku. Podczas gdy kapitalizm oznaczał tonięcie lub pływanie dla biednych, nie oznaczał tego dla bogatych, co prowadziło niektórych do stwierdzenia, że kapitalizm był dla biednych, a socjalizm dla bogatych.

Ja twierdzę, że "plutonomiści" są jednymi z czarnych kapeluszy, które muszą teraz odejść z cytadeli władzy. Gdy amerykańska gospodarka upadnie na ziemię i zostanie zastąpiona przez NESARĘ, gospodarkę mądrości, są to niektórzy z ludzi, których uściski zostaną rozluźnione i których fortuny znikną.

Przypisy

(1) Equity Strategy. Revisiting Plutonomy: The Rich Getting Richer, Vol. 1 na https://tinyurl.com/y9qrqh6 i Vol. 2 na https://tinyurl.com/ya486kf .

(2) Citigroup Inc. (TARP bailout by U.S. Government) na https://www.scripophily.net/citigroupinc.html.

(3) Equity Strategy, Vol. 1, str. 1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam was kochani, Jam Jest Kryon

  Witam was kochani, Jam Jest Kryon ze służby magnetycznej. Wsłuchajcie się w szelest wiatru i szum morza. Te rzeczy powinny was napełnić ...